Mít auto je pohodlné a skoro každý vám řekne, že je to pro rodinu s dětmi i nutnost. Proč teda máme dvě děti a auto ani jedno?
Než jsme měli děti, nepořizovali jsme si auto, protože jsme ho nepotřebovali.
Když se nám narodily děti, nepořizovali jsme si auto, protože jsme ho potřebovali jen občas. Přibližně dvakrát do roka, když musíme s dětmi rychle zajet k lékaři nebo dopravit domů něco opravdu velkého a těžkého, by se nám auto fakt hodilo.
Naštěstí však žijeme obklopeni přáteli, rodinou, taxíky a Ubery, takže jsme tyhle situace vždycky snadno vyřešili.
Určitě vás teď napadá spousta nevýhod toho, že nemáme auto. Nás zase napadá spousta výhod. Tak třeba:
1. Nemít auto nic nestojí
Nejen, že auto nemusíte kupovat, ale ušetříte za benzín, pojištění, opravy, dálniční známku, parkování a další výdaje, o kterých ani nevím, protože nemáme auto. 🙂
2. Nemít auto šetří čas
Trochu divné, ne? S autem jste přece všude rychleji a nemusíte na něj čekat v čekárně ani s ním zastavovat na zastávkách.
No jo, ale čas v autě je tak trochu ztracený – a to nejen pro řidiče. Ve vlaku toho stihnete daleko víc – spát, podívat se na film, najíst se, pracovat, hrát hry… a to vše bez nutnosti sedět na místě (pro někoho dokonce v autosedačce). A navíce se ve vlaku fakt líp kojí, přebaluje a stará o miminko než za jízdy v autě.
3. Nemít auto je zdravé pro vás i vaše okolí
Stačí se podívat do Ameriky, aby si člověk udělal představu u tom, co se s jeho tělem stane, když se bude vozit autem i na návštěvu k sousedům.
A stačí strávit týden někde v horách mimo civilizaci, aby si člověk udělal představu o tom, jak super by bylo, kdyby celý život dýchal jen vzduch bez výfukových zplodin.
4. Nemít auto znamená cestovat pomalu
Jo, fakt si myslím, že je to výhoda. Bez auta se nepodíváme všude a nestihneme toho tolik procestovat za jeden den, týden nebo měsíc. Zato si však můžeme víc užít atmosféru každého místa a víc se naladit na život místních lidí.
Pokud je pro vás slow travelling něco nového, koukněte na skvělý článek z webu Travel bible nebo se rovnou vyražte inspirovat na Slow travel festival.
5. Nemít auto vás učí žít minimalisticky
Zatímco na dovolenou s autem si můžete vzít spoustu věcí, bez auta už pečlivě (z)vážíte každou věc, která by vám měla dělat na cestě společníka. A když žijete minimalisticky na cestách, je snadné s tím začít i doma.
Pro inspiraci koukněte na ikonu zero-waste Beu Johnson, která má jen tolik osobních věcí, kolik se jí vejde do malého příručního zavazadla.
Když jede na dovolenou nebo na jakoukoliv cestu mimo domov, prostě sbalí do kufru všechny svoje věci a je to. A když cestuje s rodinou, sbalí se takto všichni a dům po dobu, co jsou pryč, pronajímají. Paráda!
Pokud byste měli možnost vidět Beu někdy na živo, nenechte si ji ujít.
6. Nemít auto je dobrodružství
Na cestách se vám může stát cokoliv a nikde na vás nečeká věrný plechový přítel na čtyři, aby vás odvezl domů.
Nestihnout poslední noční autobus nebo trčet několik hodin v porouchaném vlaku uprostřed polí sice v tu chvíli moc zábavné není, ale historka o tom, jak vás z něj pak zachraňovali hasiči, je k nezaplacení.
7. Nemít auto vás sblíží s lidmi
Pořádná celodenní cesta rozhrkaným autobusem nebo plavba lodí, během které se společně modlíte každý ke svému bohu, aby už ty šílené vlny přestaly, vás s místními lidmi sblíží daleko víc, než když si s nimi na trhu zasmlouváte o předražený suvenýr.
Jako sólo cestovatelka jsem vždycky dostávala nejvíce nabídek k sňatku při cestách autobusem a moje děti během nich teď vždy dostanou nejvíce pochoutek od místních.
8. Nemít auto nám dává větší svobodu
Cože? Není snad právě auto symbolem svobody? Jojo, legendární americkou Route 66 jsme si taky projeli autem.
Ale svobodu vidíme i v tom, žádné auto nemít. Když cestujete autem, musíte se k němu vrátit, někam ho zaparkovat, bát se o něj nebo mu platit trajekt na Island. Bez auta můžete prostě jen tak vyrazit a jít, jet, plout nebo letět. Kamkoliv chcete.
9. Nemít auto je zábava
Jako většina rodin bez aut používáme na kratší vzdálenosti nohy, koloběžky a kola, a na delší především vlaky a když to jinak nejde, tak letadla.
Protože ale máme rádi ostrovy, často cestujeme lodí a na Faerských ostrovech jsme si vyzkoušeli i let helikoptérou.
Ta tam totiž funguje jako běžná součást veřejné dopravy, čemuž odpovídá i velmi příznivá cena letu. Místní i turisté ji využívají především k cestám na odlehlejší ostrovy, na které plují jen menší lodě. Ty totiž často musí kvůli velkým vlnám nebo bouřkám zůstat v přístavu a nezbývá tedy jiná možnost, jak se na ostrov dostat, než právě helikoptérou.
My jsme si schválně naplánovali trasu tak, abychom vrtulníkem jeli co nejdelší dobu, a byl to parádní zážitek. Místní, kteří si zrovna letěli nakoupit nebo něco vyřídit na úřadě v hlavním městě, nás rádi pustili k okýnku, a my jsme se tak mohli celou dobu kochat výhledy.
Představte si kus Irska nebo Nového Zélandu, ze kterého někdo vyrval všechny stromy a rozdrobil ho do Atlantského oceánu. Tak nějak vypadají Faerské ostrovy z výšky. Prostě paráda!
Nemáte auto? Nejedete v tom sami!
Ač to tak na první pohled na ucpanou dé jedničku nevypadá, rodin bez aut je víc, než si možná myslíte. Pro praktické rady a inspiraci se koukněte na blog čtyřčlenné české car-free rodiny o tom, jak se obejít bez auta v každodenním životě i na výletech a dovolených.
Inspirovali jsme vás? Prodáte auto a za utržené peníze se vydáte na Faerské ostrovy? Super, brzy o nich pro vás chystáme článek.